İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 16. sı düzenlenen Filmekimi, 29 Eylül’de başladı. Sinemaseverlerin ilgiyle takip filmler,  Ekim ayı boyunca İstanbul, Edirne, Eskişehir, Ankara, Diyarbakır, İzmir ve Bodrum’u dolaşacak. Bu yılın en dikkat çeken filmleri arasında ; “Anne, Mutlu Son, Kutsal Geyiğin Ölümü, Sevgisiz ve Derin Sular” var. Onur Ünlü’nün yeni filmi, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, İstanbul prömiyerini Filmekimi’nde yapacak. Festival filmleri İstanbul’da; Atlas 1, Beyoğlu, City’s Salon 7 ve Rexx sinemalarında gösterime girdi.

ANNE:

Tür: Gerilim

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson

Anne filmi daha ilk gösteriminde, eleştirmen ve izleyenleri ikiye bölmüş. İyi bir oyuncu kadrosu yanında, süprizli, cesur, ürpertici bir konusu var. Kocasıyla rutin ama huzurlu bir yaşam süren bir kadının, yanlarına taşınan bir çift sonrası değişen hayatları anlatılıyor. Siyah Kuğu’nun yönetmeninden etkileyici yeni bir film izleyeceksiniz.

MUTLU SON:

Tür: Dram

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski, Laura Verlinden, Toby Jones

Dünyaya duyarsız burjuva bir ailenin intikam, suçluluk ve bastırılmış duygularla sarılı, kendi kusursuzluğunu sürdürmekten başka çabası olmayan yaşamlar, rahatsız edici ama mizahi yönü de olan bir dille anlatılıyor. Heneke’nin merakla beklenen, Filmekimi’nin en dikkat çekenlerinde üst sıralarda.

KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Colin Farrel, Nicole Kidman, Barry Keoghan, Raffey Cassidy, Sunny Suljic

Film bir Alacakaranlık hikayesi gibi. Hikaye, başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Film, özenle hazırlanmış lanetli bir evren gibi, tekinsiz  ve oyunbaz.

SEVGİSİZ :

Tür: Dram

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

Oyuncular: Mariana Spivak, Alexei Rozin, Matvei Novikov, Marina Vasilieva, Andris Keishs, Alexei Fateev

Film, hayalleri kırıldığında ağlamayı bile unutmuş bir toplumun hikayesini anlatıyor. Birbirlerine kin kusan bir çift ve arka odada korku içinde çocuklar. Çocuklardan birinin kaybolması üzerine, boşanma arifesindeki karı kocanın bezgin ve pişmanlık dolu arayışları anlatılıyor.

DERİN SULAR:

Tür: Gerilim, Romantik

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Alicia Vikander, James Mcavoy, Celyn Jones, Audrey Quoturi, Alex Hafne

Film, görev icabı sürekli tehlikeli seyahatlere çıkan, kader ve şartlar yüzünden bir araya gelemeyen iki insanın hikayesini anlatıyor. Kum çöllerinden uçsuz bucaksız kumsallara uzanırken, denizin sonsuz derinliği ve güçlü oyuncu kadrosuyla iyi bir seyirlik sunuyor.

AŞKIN GÖREN GÖZLERE İHTİYACI YOKTUR

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular: Fatih Artman, Demet Evgar, Ezgi Eyüboğlu, Hare Sürel, Özgür Emre Yıldırım, Ayşenil Şamlıoğlu

Filmin ilginç, yoruma açık bir konusu var.  Kör olma tehlikesiyle karşı karşıya bir cinayet dedektifinin, ilgilendiği davadaki bazı önemli kişilerin kör olması, kendi annesi de kör bir fahişe olan Salim’in olaylar gelişirken görme yetisini hızla kaybetmesi ve körleştike olayların daha da gelişmesi anlatılıyor.

 

 

 

 

 

http://filmekimi.iksv.org/tr/filmler

 

 

Sharing is caring!