”Gözyaşı suçun rengini soldurmaz” diyebilecek kadar taşlaşmış bir kanun adamı. Merhamete, pişmanlığa olan inancını yitirmiş. Öyle ki, kaldığı otele sığınan bir baba ve yaralı kızına karşı bile tahammülü yok. Düzeni sağlamak için doğru olanın, hata yapanı ivedilikle cezalandırmak olduğuna inanan bir Reis Bey. Zengin mahallesinde işlenen bir cinayetin faili karşısına çıkarıldığında, tereddüt etmeden kalemini kırıyor. Annesini öldürmekle itham edilen gencin infazından  sonra masumiyetini ispat eden deliller ortaya çıktığında, Reis Bey korkunç bir azap çekmeye başlıyor. Şimdiye kadar inandığı her şey, aldığı her kararı sorgulamaya başlayarak istifa ediyor. Sonrasında herkese merhameti, bağışlayıcı olmayı öğretme misyonunu yükleniyor. Meslektaşları  onun bu değişimini deliliğe yoruyor. Onun pişmanlığına inanarak, kucak açanlar ise yine merhamet etmediği insanlar oluyor.

Usta oyuncu Selçuk Soğukçay başrolde muhteşem. Yine başka bir usta Mazlum Kiper’i ‘Hapishane Müdürü’ olarak izliyoruz. Oyunun genel akışına göre final biraz zayıf kalıyor. Hapishane sahnelerinde bir ‘Tatar Ramazan’ havası hissediliyor. İdam sahnesi çarpıcı. Sahne dekorunun perde kapanmadan sürekli değişimi göze batmıyor. Bu sezon kaçıranlar, seneye izlenecekler listesine eklemeyi unutmasınlar.

Yazan : NECİP FAZIL KISAKÜREK
Yöneten : ŞÜKRÜ TÜREN
Dramaturgi : HİLMİ ZAFER ŞAHİN
Sahne Tasarımı : EMRAH KÜREKÇİ
Kostüm Tasarımı : SEBAHAT ÇOLAKOĞLU
Işık Tasarımı : ŞÜKRÜ TÜREN
Müzik : DENİZ NOYAN
Efekt : KADİR ARLI
Yardımcı Yönetmen : ÜMRAN İNCEOĞLU
Yönetmen Yardımcısı : MELİSA DEMİRHAN – HASİP TUZ – LALE KABUL
Süre : 165 DAKİKA / 2 PERDE

Oyuncular : ABDULLAH TOPAL, BERRİN KOPER, CANER BİLGİNER, CEYSU AYGEN, ÇAĞATAY PALABIYIK, DOĞAN ALTINEL, FATMA İNAN, GÖKHAN EĞILMEZBAŞ, HAKAN YAVAŞ, HASİP TUZ, İBRAHİM CAN, İBRAHİM ULUTAŞ, İSKENDER BAĞCILAR, LALE KABUL, MAZLUM KİPER, MEHMET BULDUK, MELİSA DEMİRHAN, MURAT DERYA KILIÇ, OKAN KARACA, OZAN AKİF SERMAN, ÖZGÜR DERELİ, RIDVAN ÇELEBİ, SEFA TURAN, SELÇUK SOĞUKÇAY , TANJU GİRİŞKEN, YELİZ ŞATIROĞLU.

 

Sharing is caring!