Zer, aslında bir şarkının adı. Yaşanamamış bir aşkı anlatan, hüzünlü bir şarkı. Genç müzisyen Jan, şarkıyı kanser hastası babaannesinden duyar. New York’a yanına tedavi olmak için gelen babaanne önce şarkıyı söyler, sonra ona sırrını anlatır. Jan, dev gökdelenlerin arasından, minik toprak evlere uzanan bir yolculuğa çıkar. Özgün bir kültüre, samimi karakterlere ve derin bir acıya doğru çıktığı yolculuk, onu bambaşka bir adam haline getirir.

Yönetmen Kazım Öz filmle ilgili ; ‘Kısmen benim hikâyemle bütünleşen bir şey. Üniversite okumak için Dersim’den İstanbul’a geldiğimde, burada belli bir hayat ve dönüşüm yaşadıktan sonra oluşan fikirdi bu. Kendine dışarıdan bakma meselesi aslında. “Zer” şarkısıyla tanışmam da etkili oldu. Burada bir uçtan diğer uca bir yol hikâyesi var. Bu yolculuğun daha güçlü olması için hem köklerinden bayağı kopmuş bir karaktere, hem de filmin görselliği açısından bir yoğun çelişkiye ihtiyaç vardı. O yüzden Amerika’yı seçtim.’ diyor.

Filmin sansürlenen sahnelerini kesmeyerek ve karartarak gösterime sokan Öz’ün ‘eser işletme belgesi’ iptal edilmiş. Karartılan sahnelerde ; ‘ bakanlık tarafından bu sahne gösterilmeye uygun bulunmamıştır’ yazısı yer alıyor. Sonrasında belge hakkı iade ediliyor. Hukuki süreçte devam ediyor. 90 kopya yerine 12 kopya ile vizyona girdiği için, kısıtlı izleme imkanınız bulunuyor.

Filmin oyuncu kadrosunda usta isimlerin yanında, amatör Dersim’li oyuncularda yer alıyor. Özellikle Jan’la olan karşılıklı diyalogları çok iyi. Zer, aynı zamanda usta oyuncu Tomris İncer’in son filmi. Maalesef kendisi de kanser hastalığı yüzünden vefat etti.

Hala vizyondayken Zer’i seyredin. Köklerinden kopmuş bir karakterin, kaybettiği babaannesinin ardından kendi asıl köklerini bulmasının hikayesi izlenmeye değer. Görüntüler, oyunculuklar çok iyi. Zer şarkısının hüzünlü hikayesi, yaşanmış büyük bir acı ve sahici insanlarla dolu bir film. İçindeki hüzne rağmen, özellikle Dersim’liler ve Jan arasındaki karşılıklı diyaloglar çok doğal ve komik. Bu samimiyet, filmi daha da izlenir kılıyor. Kazım Öz’ün yönetmen olarak başarısı da yadsınamaz.

Yönetmen-Senarist : Kazım Öz

Tür :                              Dram

Süre:                              110 Dak

Yıl :                                2017

Oyuncular:                   Nik Xelilaj, Güker Ökten Haleigh Ciel, Levent Özdilek, Füsun Demirel

Puan:                             8.5

Sharing is caring!