Oyun, Türk Tiyatro tarihinin mihenk taşı Naşit Özcan’ın hayatından kesitler taşıyor. Abdülahmit’i güldürebilen tek tiyatrocu olarak anılan, Carl Ebert’i  konservatuar kurmaya geldiği sene, oyun gücüyle hayran bırakan Özcan, tiyatromuzun en önemli oyuncularından birisi. Tiyatro ve sinemanın iki büyük değeri Adile ve Selim Naşit’in babası. Tiyatroların sinemaya dönüştürülmesinden sonra Tuluat Tiyatrosu’nun yaşadığı zorluklar, 2. Dünya Savaşı’nın ülkeye ve sanata yansıması, yol ayrımları, maddi güçlükler, manevi kırgınlıklar ve buhranlar, Naşit ailesi üzerinden anlatılıyor. Oyundaki ‘dönem geçişleri’ çok başarılı. Geçmiş zamandan şimdiki zamana geçişler eğreti durmuyor. Oyunculuk çok iyi.

Oyunla ilgili  bahsedilecek tek üzücü hadise; Naşit Bey’in yanında çalışan eski bir ortaoyuncusu Rıza Bey karakterini canlandıracak olan usta oyuncu Ayberk Atilla’nın ilk oyundan evvel rahatsızlanarak hayatını kaybetmesi. 1946 doğumlu değerli oyuncu, hem tiyatro hem de ekranın en sevilen oyuncularından birisiydi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olmasına rağmen 1967’de Lale Oraloğlu Tiyatrosu’nda sanat hayatına başladı. Birçok oyun ve sinema filminde oynadı. Dönemin sevilen yapımlarında ‘Bir Demet Tiyatro’ kadrosunda yer aldı. Maalesef kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Selim Naşit’in oğlu Naşit Özcan aralarında geçen diyaloğu şöyle anlatır ; ‘Oyunun çıkmasına iki gün kala Ayberk abi fenalaştı, hastaneye kaldırıldı. Bana Naşit sen yapar mısın dediler. Olur dedim. 1.5 günde rolü çıkarttım. Ayberk abiyi ziyarete gittim ve ‘Emanetin bende, hastaneden çık gel ve rolünü geri al dedim. O da ‘Tamam Naşit, iyileşip ve geleceğim’ dedi. Dünya güzeli bir insandı. Sonradan kanser olduğunu öğrendik ve kaybettik.’ Değerli sanatçımızı saygıyla anıyoruz.

Komik-i Şehir Naşit Bey’de Naşit Özcan, Neyzen Tevfik’e hayat veriyor. Gökhan Erarslan oyunu öğrencilik yıllarında yazmış. Özcan, oyunu okuduğunda çok duygulanmış. Ama dedesine fiziken benzemediği için onu oynamak istememiş. Hem de oyuna dışarıdan bakmak istemiş. Sonrasında hem Neyzen hem de Atilla ağabeyin rolünü üstlenmiş. Torun Naşit, ‘Özellikle Atilla abinin rolünü oynamak benim için önemli. Aldığım her alkışı ona gönderiyorum.’ diyor.

Şehir  Tiyatroları sezonu kapatıyor. Genç Tiyatro ile oyunlar sürecek. Oyunu izlemek için hala şansınız var. Şehir Tiyatroları  Harbiye Açık Hava Yaz Oyunları kapsamında oynayacaklar. Eylül’e kadar beklemeyin, mutlaka izleyin.

 

Yazan : GÖKHAN ERARSLAN
Yöneten : ALİ YAYLI
Dramaturgi : HİLMİ ZAFER ŞAHİN
Sahne Tasarımı : MEHMET EMİN KAPLAN
Kostüm Tasarımı : ZUHAL SOY
Işık Tasarımı : CENGİZ ÖZDEMİR
Müzik : EMRAH CAN YAYLI
Koreografi : ÖZGE MİDİLLİ
Efekt : METİN TAŞKIRAN
Yönetmen Yardımcısı : MUSA ARSLANALİ – ÖZGÜR DAĞ – ADA ALİZE ERTEM
Süre : 110 DAKİKA / 2 PERDE

 

Oyuncular : ADA ALİZE ERTEM, BORA SEÇKİN, CAN TARAKÇI, EMRAH CAN YAYLI, ERKAN AKKOYUNLU, FAHRİ KINCIR, GÖKSEL ARSLAN, KUTAY KIRŞEHİRLİOĞLU, MEHMET AVDAN, METİN ÇOBAN, NAŞİT ÖZCAN, ÖZGÜR DAĞ, RAHMİ ELHAN, SEMAH TUĞSEL, SİNAN BENGİER, ŞEYDA ARSLAN

Ve

AYBERK ATİLLA

Sharing is caring!