Bosna Savaşı sırasında geçen film, “Kelimeler”, “Yüzler” ve “Fotoğraflar” başlıklarını taşıyan 3 öyküden oluşur. Birbiriyle alakasız görülen bu öyküler, korkunç bir savaş atmosferinde ve siyasi çalkantılı bir zeminde yaşanan talihsiz trajik aşkları anlatır. Suskunluk yemini etmiş genç bir Ortodoks keşiş, çetelerden kaçan Arnavut kız, Londra’lı bir fotoğraf editörü ve bir savaş fotoğrafçısının hikayesini, film sonunda birbirleriyle kesiştirerek, güçlü bir savaş karşıtı mesaj vermektedir. Makedonyalı yönetmen Milco Mancevski’nin ilk uzun metraj filmidir. 1995 yılın En İyi Yabancı Film Akademi ödülüne aday gösterilmiş, Venedik Film Festivali’nden ise ‘Altın Ayı’ dahil beş ödülle dönmüştür.

On binlerce insanın ölümü, 2 milyon insanın yersiz yurtsuz bırakılması, akla hayale sığmayan işkenceler gören ve toplu mezarlara üst üste istiflenenlerden geriye kalan acılı bir halk. Tecavüzler, aşağılamalar, tehditlerle geçen onca yıl sonunda, kaybettiklerini bulmak için toprağı kazan, onlara birer mezar verebilmek ve hayata devam etmek için çırpınan insanlar. Sadece dünyadaki varlıklarını sürdürmek isteyen ve neden yok edilmek istediklerini bile anlayamayan çocuklar. Çocukları gözlerinin önünde vurulan anneler. Kızları gözlerinin önünde taciz edilen babalar. Bir katliamdan sağ çıkabilmek için mücadele eden bir ırk. Söylenecek çok şey var ama sadece düşünürken bile bir el boğazınızı sıkıyor.

 

Sanırım onların yaşadıklarını anlatabilecek tek bir film bile yok. Yağmurdan Önce, güçlü savaş karşıtı mesajıyla dikkat çektiği için diğer filmlerden ayrılıyor diyebiliriz. Makedon grup Anastasia’nın müzikleri, aynı zamanda senaryoyu da yazan Mancevski’nin yönetimiyle iyi bir film ortaya çıkmış.

Yazan / Yöneten :  Milco Mancevski

Yıl :                            1994

Oyuncular :              Katrin Cartlidge, Rade Šerbedžija, Grégoire Colin, Labina Mitevska

Tür :                           Dram

Puan :                        8.1

Sharing is caring!