Hisse- i Şayia’da, iki usta, Zihni Göktay ve Hikmet Körmükcü, ihtilaflı boşanmış bir karı kocayı oynuyor. Hem de ne çekişmeli ne nuktedan oynuyorlar. Oyun boyunca kahkaha atmadan duramıyorsunuz. İkiliye, usta oyuncular Sezai Aydın, Selma Kutluğ ve yeni nesil oyuncular da iştirak ediyor.

Hisse-i şayia kelime anlamı olarak; ‘hissedarların, ayrılmamış, bölünmemiş maldaki hisseleri’ demek. Oyunda bölünemeyen mal (!) olarak çiftin biricik kızları anlatılıyor. Aslında kızlarını da birbirlerini de çok seven bu huysuz karı koca, 14 yıl boyunca çekişiyorlar. Ta ki kızlarının evlilik çağı gelinceye dek. Her ikisi de, damadı kendi seçmek suretiyle, rakibini bertaraf etmek istiyor. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Meşrutiyet tiyatrosundan İbnürrefik Sekizinci’nin kaleme aldığı oyunun konusu, bugün bile geçerliliğini koruyor. Evlilik kurumu, aşk, aile ve boşanma üzerine izleyebileceğiniz en sahici metinlerden. Oyuncu seçimindeki başarı, mizah ve kararınca hüzünle birleşince ortaya harika bir seyirlik çıkıyor. Bu yıl Şehir Tiyatrosu oyunlarını kaçırmayan birisi olarak, Hisse-i Şayia’yı mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Yazan :           İ. Ahmet Nuri Sekizinci

Yöneten :       Tarık Şerbetçioğlu

Oyuncular :   AYBAR TAŞTEKİN, HİKMET KÖRMÜKÇÜ, SELMA KUTLUĞ, SEZAİ AYDIN, UĞUR DİLBAZ, YAĞMUR DAMCIOĞLU NAMAK, ZEYNEP GÖKTAY DİLBAZ, ZİHNİ GÖKTAY

Süre:               125 Dakika, 2 Perde

 

Sharing is caring!