Maksim Gorki’nin ilk oyunu “Makar Çudra” dan uyarlanan oyunda, özgürlüğünden taviz vermediği için kuralsız, tutkulu olduğu için edepsiz ve vatanından sürüldüğü için göçebe olan bir ırkın hikayesini anlatılıyor.  Bir Çingene obasında, askerlerin, derebeylerin, büyücülerin ve hiçbir kadının ele geçiremediği Zobar ve arkadaşları, geçimlerini sağlamak için seçtikleri yolla hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Uğruna yaşanacak en önemli şeyin “özgürlük” olduğuna inanan Zobar, bir gün Rada ile karşılaşır. Rada’nın aşkını kazanmak için kalbini onun dışındaki bütün kadınlara kapatmak zorundadır. Rada ondan bütün obanın önünde diz çökmesini ve ona teslimiyetini ilan etmesini ister. Zobar, hapsedilmek yerine yağlı urganın boynuna geçirilmesine hazırken, özgürlüğü en tehlikeli noktasından sınanır. Tam kalbinden.

Çingeneler Gökyüzünde Yaşar, sahnesi muhteşem. Perde açıldığı ve müzik girdiği anda zaman duruyor. Oyuncuların müzik performanslarına ayrıca alkış. Yönetmen yardımcısı Özgür Kaymak, ödüllü “Son” oyununun yazarı. Çok yetenekli ve özel bir kadın. Onu sahnede ilk defa izliyorum. Kesinlikle bir sanatçı olarak yaratılmış. Üstelik bu kadar güzel bir sesi olduğunu bilmiyordum. Ama oyuna hazırlanırken bütün ekibin, ne çok emek harcadıklarını, gece gündüz prova yaptıklarını biliyordum. Hepsinin emeğine sağlık. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Metin çok daha kuvvetli olsaydı, bu oyuncu performanslarıyla kusursuz bir iş çıkardı. Oyun henüz başladığı ve izleyicinin beğenisini kazandığı için, ilerleyen dönemlerde ufak dokunuşlarla daha da güçlenebileceğine inanıyorum.

Yine Şehir Tiyatroları Orkestrası bir yıldız gibi parlıyor. Müzikli oyunlarda seyircinin alkışının daha yüksek olduğunu duyuyorum. Tam bir ekip olmayı, adeta oyuncularla tek vücut olmayı başarıyorlar. Bu sezon izlenecek oyunlar listenize mutlaka ekleyin.

 

YAZAN
: IVANA DIMIC
ÇEVİREN
: DUNJA KALDZIJA
YÖNETEN
: GÖKÇE YURTSAL
DRAMATURG
: HİLMİ ZAFER ŞAHİN
MÜZİK
: AKIN SEVGÖR
SAHNE TASARIMI
: BATUHAN BOZCAADA
IŞIK TASARIMI
: MUSTAFA TÜRKOĞLU
KOREOGRAFİ
: SENEM OLUZ
KOSTÜM TASARIMI
: NİHAL KAPLANGI
EFEKT-SES TASARIMI
: METİN KÜÇÜKYILMAZ
YÖNETMEN YARDIMCISI
: ÖZGÜR KAYMAK
SÜRE
: 120 Dakika / 2 Perde

OYUNCULAR
: ALİ MURAT ALTUNMEŞE, ASLI ŞAHİN, AYŞE GÜNYÜZ, BERFU AYDOĞAN, BURHAN  YEŞİLYURT, CAFER ALPSOLAY, CAN ALİBEYOĞLU, DİDEM POYRAZ, DOLUNAY PİRCİOĞLU, EBRU ÜSTÜNTAŞ, EFE ÜNAL, EMRAH DERVİŞ, SOYLU, EMRE ÇAĞRI AKBABA, EMRE ŞEN, ERHAN ÖZÇELİK, ESEN KOÇER, GÖKŞEN ATEŞ, HÜSEYİN TUNCEL, MÜSLÜM TAMER, NAZİFE OĞLAKÇIOĞLU, OĞUZHAN OĞUZ, ORHAN ERHAN YIKILMAZ, ÖMER NACİ BOZ, ÖZGÜR ATKIN, ÖZGÜR KAYMAK, SAMET SİLME, SEDA ÇAVDAR, SELİM CAN YAŞÇIN, SEVİLAY ŞİMŞEK, ŞİRİN ASUTAY, VOLKAN ÖZTÜRK, YASEMİN TUNCA, YILMAZ AYDIN

 

 

Sharing is caring!