1. Gece, eldeki kaynaklara göre 1601 yılında yazıldı. Shakespeare’in en çok sevilen komedyalarından birisi. Karmaşık bir aşk döngüsü, cinsiyetler arası sınırlar kaldırılarak anlatılıyor. Oyundaki canlı müzik ve oyuncuların performansları çok başarılı. Oyun boyunca dekor, göz yoracak kadar ön planda olsa da, oyuncular kendilerini göstermeyi başarıyorlar. Video, projeksiyon görüntüleri ve kamera kullanımı özellikle Olivia ( Bennu Yıldırımlar) sahnelerinde çarpıcı. Oyunun Bennu Yıldırımlar sahneye çıktıktan sonra belirgin bir yükselişi var. Sahnede dolaşan aynalar, şeffaf bloklar olmasa mıydı acaba demeden edemiyorum. Belki tek tek iyi ama hep birlikte gözü yorduğunu söylemeliyim. Sahnedeki enerji çok güçlü, Levend Öktem, Özge Özder ve Bennu Yıldırımlar ve tüm ekip, seyirciyi avucuna alıyor.  Viola-Sebastian rolündeki Senan Kara Tutumluer’i izliyoruz. Şu anda Harbiye Açıkhava Yaz Oyunları kapsamında sahnelenen oyunu, yeni sezonda izlenecekler listenize ekleyin.

Konusu; İkiz kardeşler Viola ve Sebastian, bir gemi kazasından sonra, birbirlerini öldü sanıp ayrı düşerler. Viola, Illyria dükü Orsino’nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girer. Orsino adına güzel Olivia’ya kur yapmakla görevlendirilir. Olivia ise kardeşinin ölümünden sonra yastadır ve ayağına gelen herkesi geri çevirmektedir, ta ki şimdi erkek kılığındaki Viola’ya aşık olana dek. Bu sırada, Olivia’nın dayısı Tobi, tutucu hizmetkar Malvolio’ya şamatalı bir oyun oynarak, bu cümbüşlü kimlik yanılması ve karşılıksız aşk hikayesini iyice kızıştırır.

Yazan : WILLIAM SHAKESPEARE
Çeviren : ZEYNEP AVCI
Yöneten : SERDAR BİLİŞ
Sahne Tasarımı : GAMZE KUŞ
Kostüm Tasarımı : GAMZE KUŞ
Işık Tasarımı : CEM YILMAZER
Müzik : ÇIĞDEM ERKEN
Koreografi : CANDAŞ BAŞ
Efekt : GÖKÇE SELİM
Yönetmen Yardımcısı : BERK SAMUR, DOĞAN ŞİRİN, DOLUNAY PİRCİOĞLU
Süre : 110 DAKİKA/TEK PERDE

Oyuncular: 
BENNU YILDIRIMLAR, BERK SAMUR, DOĞAN ŞİRİN, ERKAN SEVER, ERSIN UMULU, EYLÜL SOĞUKÇAY, İSMET ŞAHİN, KUBİLAY PENBEKLİOĞLU, LEVENT ÖKTEM, MANA ALKOY, ÖZGE ÖZDER, PINAR AYGÜN, SEDA FETTAHOĞLU, SENAN KARA, TOLGA YETER.

Sharing is caring!