Teichio köyünde dünyaya gelen, Atina’da büyüyen bir müzisyen Karaindrou. Paris’te etnomüzikoloji eğitimi aldı. Theo Angelopoulos’un çoğu filminin müziklerini yaptı. Tüm yaratım ve kurgu sürecinde çalıştı.  Karaindrou bu işbirliği için;  “Angelopoulos çok hissedip az konuşan bir adam. O nedenle, filmde sözlere dökülmeyecek şeyleri anlatabilmem için onun işinin temelinde yatan fikirleri kavrayabilmem çok önemliydi. Bazen senaryo yazılmadan bile önce ben ana temayı bulmuş olurdum.” diyordu. Aynı zaman da iki iyi dosttular. Eleni’nin müziği, film müziğinin çok ötesindeydi. Hatta filmin tamamlayıcısı olarak kabul ediliyordu. İzlediğim en güzel filmlerden birisi olan Sonsuzluk ve Birgün’den, sahne çekimleriyle bir klasik olarak kabul edilen Ağlayan Çayır’a kadar, Eleni’nin sihirli dokunuşları vardı. Onun piyanosundan yükselen notalar, dinleyicisine kurgulayacakları hikayeyi sunuyor, manzaraları resmediyor yada bir şarkı mırıldanıyordu. Kırılgan, coşkulu, şairaneydi.  Ulis’in Bakışı, Ağlayan Çayır, Leyleğin Geciken Adımı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Puslu Manzaralar, Kitera’ya Yolculuk gibi film müzikleri yanında yaptığı bütün bestelerde, verdiği bütün konserlerde aynı coşku ve kırılganlığı bulabilirsiniz.

Eleni’nin bir roportajında paylaştığı anısında şöyle diyordu; 
“Euripides’in ; ‘ Komşumuz için ağlamayı bilmiyoruz, işte bütün mesele bu.’ dizesinden esinlenderek bestelediğim şarkımı bir konserimde seslendirdim. Sonra kulise bir doktor hanım geldi “Eleni, konser hayata bakışımı değiştirdi, komşum için de ağlayabileceğimi gördüm” dedi. 3 bin yıl sonra bugün de dünyanın her köşesinde yüzbinlerce kişi topraklarından koparılıyor. Ve bugün kimse komşusu için ağlamıyor.”

Belki de müziğini böyle değerli kılan da bu hassasiyetti. Onu daha evvel dinlemiş olanlar, bu yazdıklarımı okurken çoktan Eleni’nin müziğini dilemeye başlamışlardır.

Eleni, ölümsüzlüğün mümkün olmadığı bir dünyada, unutulmaz olmayı başaran müthiş bir kadın.

Albümleri : 

Elegy of the Uprooting – Live – ECM 2005
The Weeping Meadow – ECM 2004
Trojan Women – ECM 2001
Eternity and a Day – ECM 1998
Ulysses’Gaze – ECM 1995
Rosa – Wandering – Lyra 1996 ML4872
The Suspended Step of the Stork – ECM 1992
Music For Films – ECM 1992
The Suspended Step of the Stork – Minos 1991 MCD983
Unreleased Recordings – Minos 1991 MCD908
Live Recordings-Athene Concert – Minos 1988 MCD753
Paysage dans le Brouillard – Milan 1986
The Beekeeper – Minos 1986 MCD646
L’africana – Minos
Voyage To Kithira – Minos 1984
The Price Of Love – Minos 1983
The Great Alert – Minos

Sharing is caring!