Fındıkkıran, Çaykovsky’nin son eseri. Küçük Alman kızı Clara’nın yeni yıl gecesi aldığı oyuncak ve gördüğü büyülü rüyaları anlatan bir eser. Yıllarca çok farklı şekillerde uyarlanarak, yeni yıl geceleri sahnelenmesi adet haline gelmiştir. Dünyanın en fazla sevilen bale gösterilerinden birisidir.

Yeni yıl gecesinde gizemli vaftiz babası  Drosselmeyer , çocuklar için bir çuval oyuncak getirir. En güzel oyuncak Clara’ya gelen fındıkkırandır. Kardeşi oyuncağı kırar ama vaftiz babası tamir eder. Gece yarısı Clara oyuncağını görmek için ağacın altına gider. Birden bire bütün oyuncaklar canlanır. Bir fare ordusu, Fındıkkıran komutasındaki kurşun askerlerle savaşır ve ölür. Clara’nın onun için döktüğü gözyaşları, onu bir prense çevirir. Prens onu kendi ülkesine, Karlar Diyarı’na götürür. Clara uyandığında evinde ağacın altında, kucağında oyuncağı uyumaktadır.

İstanbul Devlet Opera Balesi tarafından sergilenen yorumunda ; başarılı bir balerin olan Clara sahnelere veda etmiştir. Elinde eski başarılı ve şöhretli günlerini anlatan bir albüm vardır. Yılbaşı gecesi bir bankta yapayalnız oturarak eski anılarını hatırlar. Gerçek, anılar ve rüya iç içe geçer.

BALE :                       2 PERDE

YAZAN :                    PYOTR İLYİÇ ÇAYKOVSKY

LİBRETTO :                UĞUR SEYREK, IŞIK NOYAN

ORKESTRA ŞEFİ :       ROBERTO GIONOLA, İ. AYTUĞ ÜLGEN

DEKOR :                    İSMAİL DEDE

KOSTÜM :                 İ. SERDAR BAŞBUĞ

IŞIK :                         UĞUR SEYREK, TANER AYDIN

Sharing is caring!