Orphalese kenti kıyılarına bir gemi yaklaşıyordu. 10 küsur yıldır beklenen tam da bugün geliyordu. El Mustafa’nın çile günleri, yalnız geceleri bitmişti. İşte şimdi o gemiye binerek kendi dünyasına geri dönebilirdi. Oysa yüreği sızlıyordu. Özlemle geçen 12 yılı geride bırakmak kolay değildi. Bu toprakların insanları onu benimsemişlerdi. Sokaklar, evler, tepeler, insanlar… Nasıl öylece bırakabilirdi, onlara karşı hiçbir sorumluluk duymadan? Ne var ki ne olursa olsun buradaki zamanı dolmuştu. Kalbi ona ; ‘ Keşke alabilseydim buradaki her şeyi yanıma.’ diyordu. Acı verenleri bile…

Orphalese halkına veda etme anı geldiğinde, onların El Mustafa’dan bir dileği vardı. ‘Bizi bize anlat ve doğum ile ölüm arasında olana dair ne varsa sana gösterilen, bize anlat’ diyorlardı. Sonra Bilici El Mitra ilk sözü aldı. ‘Bize aşktan söz et’ dedi. Aşk, ölüm, suç, aile, zaman, dua ve birçok şey hakkında anlattı El Mustafa.

Ermiş’in yazarı Halil Cibran, bir şair ve ressamdı. 1923 yılında yayınladığı kitabında, İslam Peygamberi Hz Muhammed’i işaret ettiği iddia edilmiştir. Kitabın içindeki  satırlar, hem İslamiyet hem de Hristiyanlık üzerine ortak değerler içeriyor. İnsanla ilgili her şeye dair öğütlerden oluşan bir eser. İnsanın en basit ihtiyacından, en makus kaderi ölüme dek bir sürü sorunun yanıtını barındırıyor. Cibran’ın sonrasında yazdığı Ermiş’in Bahçesi ise kitabın devamı niteliği taşıyor.

Yazar : Halil Cibran

Yayınevi : Kaknüs

Kitap Puanı : 8.5

Sharing is caring!